Vetenskap & Praxis
Sammanfattas forskningen rätt?
Stark evidens behöver inte betyda stark effekt, och svag evidens ska inte förväxlas med svag effekt. Inte heller är grad av evidens detsamma som angelägenhetsgrad. Det gäller att lyssna kritiskt när en systematisk översikt refereras av någon som argumenterar för eller mot en insats.


Födsel: Önskat snitt eller vaginalt spelar roll för mödrar och barn
Barn som har fötts med kejsarsnitt på kvinnans önskemål och utan medicinska skäl har lätt till måttligt ökad risk att få andningsstörning efter förlossningen, att behöva neonatalvård och att under uppväxten utveckla astma, jämfört med barn som har fötts vaginalt. Även kvinnorna får något oftare komplikationer, om även senare födslar räknas in. Det visar SBU:s utvärdering.

Positivt att sköta grönt inne på äldreboende
En brittisk översikt som SBU har granskat pekar på fördelar.

Trippelbehandling minskar svåra skov vid måttlig till svår astma
Vuxna som har måttlig eller svår astma, och som redan använder inflammationshämmande läkemedel plus långverkande luftrörsvidgare av typen LABA, får färre perioder av allvarlig försämring om de samtidigt tar långverkande antikolinerga medel, LAMA. Däremot ses ingen betydelsefull skillnad i allmän symtomkontroll.
Senaste artiklarna från Vetenskap & Praxis
-
Trippelbehandling minskar svåra skov vid måttlig till svår astma
-
Flera insatser kan hjälpa vid måttlig depression hos personer med demens
-
Linskirurgi möjlig fördel vid ovanligt glaukom
-
Diabetes: Samlad forskning visar kopplingar mellan mat och hälsa
-
Hjälpmedel: El-rullstol upplevs bidra till delaktighet och frihet
-
Fibromyalgi: Brist på bra studier av metoders varaktiga effekt
-
Rehab: Kombinerade insatser kan vara bättre vid långvarig smärta
-
Könsdysfori: Flera oklara effekter av hormonbehandling av unga
-
Standardiserade metoder vid utredning av barn och unga inom socialtjänsten
-
Barn: Flera program verkar kunna förebygga psykisk ohälsa