Utbildning om HTAR för patientorganisationer

SBU bjuder in till en digital utbildning den 2 december för patientorganisationer om den nya EU-förordningen HTAR (Health Technology Assessment Regulation), som trädde i kraft i januari 2025.

SBU har tidigare erbjudit samma utbildning, men då med särskilt fokus på patientorganisationer inom onkologi och ATMP-området (avancerade terapiläkemedel). Denna gång breddas inbjudan till alla patientorganisationer som är intresserade av att veta mer om HTA och HTAR.

Datum och tid

Tisdag 2 december 2025 klockan 10.00–15.00 (lunchpaus 12–13)

Plats

Digital utbildning (länk skickas efter anmälan)

Syfte

Syftet med dagen är att:

  • öka kunskapen om SBU:s arbete med HTA i stort
  • förklara vad HTAR är
  • belysa vad den nya förordningen kommer att innebära för Sverige

HTAR har flera syften, bland annat att ta fram EU-gemensamma underlag som ska ligga till grund för respektive medlemslands beslut om subvention av läkemedel och vissa medicintekniska produkter.

Innehåll

Under utbildningen kommer vi bland annat att:

  • presentera SBU:s arbete med HTA och HTAR
  • dela lärdomar från det arbete som redan gjorts i samverkan med patientorganisationer
  • diskutera hur en framtida samverkan mellan patientorganisationer och SBU kan se ut inom ramen för det EU-gemensamma arbetet

Utbildningen kan ses som ett första steg i en längre relation mellan SBU och deltagande patientorganisationer.

Mer information om HTAR: SBU:s arbete med HTA-förordningen, HTAR

Målgrupp

Målgruppen för seminariet är representanter för patientorganisationer. Du som anmäler dig behöver ange vilken patientorganisation du representerar.

Kostnad och ersättning

Utbildningen är kostnadsfri.

Ingen ersättning utgår för eventuell förlorad arbetstid för de som deltar digitalt.

Anmälan

Anmäl ditt deltagande via e-post till:
HTARsvensktPICO@sbu.se

Sista anmälningsdag: 28 november 2025