Tidig uppföljning av nyförlösta

Denna sida innehåller 1 kunskapslucka
  1. Tidig uppföljning av nyförlösta

Vad behövs?

Fler primärstudier behövs.

Vad finns?

Inga studier som uppfyllde PICO och kan bidra till att besvara frågeställningen har identifierats. Inga pågående studier som skulle kunna besvara frågeställningen har identifierats på ClinicalTri-als.gov. Socialstyrelsen har samlat in beprövad erfarenhet av insatsen genom att tillfråga en konsensuspanel. Läs riktlinjerna (rad Id 13)

Se även kunskapsluckan Utformning av uppföljning och eftervård inklusive information om egenvård vid grad 2-bristning efter vaginal förlossning

Systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:

Socialstyrelsens nationella riktlinjer 2025: Graviditet, förlossning och tiden efter ­– Kunskapsunderlag. Läs riktlinjerna (rad Id 13)

Ej uppdaterade systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:

Inga identifierade

Diarienr:
Publicerad:
Forskning som förändrar kunskapsläget kan ha tillkommit senare.

Vetenskaplig kunskapslucka En vetenskaplig kunskapslucka innebär att systematiska översikter visar på osäker effekt eller att det saknas systematiska översikter. Kunskapsluckorna publiceras på SBU:s webbplats. Ett syfte är att ge forskare och forskningsfinansiärer tips om var det saknas kunskap och identifiera var behovet av forskning är stort. Ett annat syfte är att ge vården och socialtjänsten ett underlag för prioritering.

Hitta publikationer och andra sidor här

Liknande kunskapsluckor

Sök fler kunskapsluckor inom samma område: