Rutiner för samarbete och tydlig ansvarsfördelning mellan primärvården och den specialiserade hälso- och sjukvården vid behov av vård från flera instanser för barn och vuxna med adhd eller autism, jämfört med inga rutiner för samarbete
Vad behövs?
Fler primärstudier behövs.
Vad finns?
Socialstyrelsens motivering till rekommendation till hälso- och sjukvården:
”Det vetenskapliga underlaget är otillräckligt, men enligt erfarenhetsbaserad kunskap ökar åtgärden förutsättningarna för en optimal vård av patienter med adhd eller autism som behöver vård från flera instanser. Patienterna har ett tillstånd med en stor till mycket stor svårighetsgrad.
Kommentar: Åtgärden väntas förkorta handläggningstiderna.”
Läs riktlinjerna (rad O5)
Systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:
Socialstyrelsens nationella riktlinjer för adhd och autism 2024 – Bilaga till kunskapsunderlag.
Läs riktlinjerna (rad O5)
Ej uppdaterade systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:
Inga identifierade
- Diarienr:
- Publicerad:
Vetenskaplig kunskapslucka
En vetenskaplig kunskapslucka innebär att systematiska översikter visar på osäker effekt eller att det saknas systematiska översikter. Kunskapsluckorna publiceras på SBU:s webbplats. Ett syfte är att ge forskare och forskningsfinansiärer tips om var det saknas kunskap och identifiera var behovet av forskning är stort. Ett annat syfte är att ge vården och socialtjänsten ett underlag för prioritering.
Hitta publikationer och andra sidor här