Mentaliseringsbaserad terapi (MBT) jämfört med annan strukturerad behandling vid emotionellt instabilt personlighetssyndrom (EIPS) hos vuxna avseende flera utfall

Vad behövs?

Fler primärstudier behövs.

Se Kapitel 7. Överväganden för forskning i rapporten

Vad finns?

Vad gäller utfallsmåtten självskadebeteende och klinikerskattad psykosocial funktion vid behandlingsslut bedömdes de sammanvägda resultaten ha en hög tillförlitlighet, och antal deltagare med självskadebeteende bedömdes ha en måttlig tillförlitlighet för att MBT har en bättre effekt än annan strukturerad behandling.

Upp till 23 månader efter behandlingsslut bedömdes de sammanvägda resultaten för självskattad depression och självskattad ångest ha en måttlig tillförlitlighet för att MBT har en bättre effekt än annan strukturerad behandling. Utfallsmåtten antal deltagare med självmordsförsök och antal deltagare med självskadebeteende bedömdes ha en låg tillförlitlighet för att MBT har en bättre effekt än annan strukturerad behandling.

Tjugofyra månader eller mer efter behandlingsslut bedömdes det sammanvägda resultatet för självmordsförsök ha en måttlig tillförlitlighet, och antal deltagare med självmordsförsök bedömdes ha en låg tillförlitlighet för att MBT har en bättre effekt än annan strukturerad behandling.

Läs rapporten

Systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:

SBU. Dialektisk beteendeterapi (DBT) och Mentaliseringsbaserad terapi (MBT). Stockholm: Statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU); 2024. SBU Bereder 385. Mer om översikten

 

Ej uppdaterade systematiska översikter som visar på kunskapsluckan:

Inga identifierade

Diarienr:
Publicerad:
Forskning som förändrar kunskapsläget kan ha tillkommit senare.

Vetenskaplig kunskapslucka En vetenskaplig kunskapslucka innebär att systematiska översikter visar på osäker effekt eller att det saknas systematiska översikter. Kunskapsluckorna publiceras på SBU:s webbplats. Ett syfte är att ge forskare och forskningsfinansiärer tips om var det saknas kunskap och identifiera var behovet av forskning är stort. Ett annat syfte är att ge vården och socialtjänsten ett underlag för prioritering.

Hitta publikationer och andra sidor här