Publicerad: 2026-01-26

SBU flyttar till nya lokaler

Den 26 januari flyttar SBU till nya lokaler på Solnavägen 4 i Hagastaden, Stockholm. I och med flytten skapas en mer flexibel och samlad arbetsplats som stärker möjligheten till samarbete och samtidigt tar höjd för framtidens arbetssätt.

Foto på byggnaden Solnavägen 4
SBU:s lokaler finns nu på Solnavägen 4.
Britta Björkholm

– Vi har haft höga krav på en rimlig hyresnivå, goda kommunikationer och lokaler som kan passa hela SBU, nu och för framtiden. Vi har gjort ett mycket grundligt arbete för att hitta rätt lokaler och sökningen gjordes brett inom Stockholm. Vi är särskilt glada att nu få verka mitt i life science-området Hagastaden, säger SBU:s generaldirektör Britta Björkholm.

De nya lokalerna har utformats enligt SBU:s lokalprogram och arbetsplatsstrategi. En annan viktig ambition för att hålla nere kostnaderna och av klimataspekter, har varit att återbruka möbler och inredning – cirka 80 procent följer med till Hagastaden. 

Behovsstyrt arbetssätt och effektivare ytor

Exteriör Solnavägen 4, entré

I samband med flytten inför SBU ett behovsstyrt arbetssätt, vilket innebär att lokalerna kan användas mer flexibelt. Syftet är att använda lokalerna mer effektivt, då medarbetarna arbetar delvis på distans.

Alla lokaler samlas nu på ett plan, vilket skapar bättre förutsättningar för samarbete. Här finns det även särskilda ytor för externa gäster – bland annat sakkunniga i våra projekt, vårt vetenskapliga råd och deltagare i våra utbildningar.

Visa fler nyheter