Med PGT-A (preimplantatorisk genetisk testning för aneuploidi) analyseras embryons kromosomuppsättning och de embryon som har ett normalt antal kromosomer återförs till kvinnans livmoder vid en IVF-behandling (in vitro-fertilisering). Syftet är att öka sannolikheten för att kvinnan ska bli gravid och att ett barn ska födas. Metoden är tillåten i flertalet länder, men inte i Sverige.
SBU har utvärderat om IVF-behandling med PGT-A leder till fler förlossningar med levande barn jämfört med IVF-behandling utan PGT-A.

– Rapporten visar att samtidigt som användning av PGT-A inte förefaller öka andelen födda barn så nästan fördubblas kostnaden för en IVF-behandling då PGT-A läggs till. Vi fann samma resultat för den äldre patientgruppen, kvinnor 35 år och äldre, även om resultaten är mer osäkra, säger Christina Bergh, professor emerita vid Göteborgs universitet, överläkare inom obstetrik och gynekologi vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset och en av de sakkunniga i SBU:s rapport.
Totalt inkluderades sju randomiserade studier med 3 442 deltagare i utvärderingen av om PGT-A kan förbättra resultatet vid IVF-behandling. I SBU:s rapport utvärderas också om metoden kan leda till komplikationer, baserat på 57 inkluderade studier. Även hälsoekonomiska och etiska aspekter har analyserats inom ramen för SBU:s arbete.

– Vi har inte kunnat bedöma om andelen missfall påverkas av tillägg av PGT-A vid IVF-behandling. Inte heller om metoden ändrar den totala behandlingstiden till ett levande barn, eftersom det finns för få studier. Däremot finns inget som tyder på några skillnader i komplikationer för barnet eller den gravida kvinnan med eller utan PGT-A, säger Susanne Johansson, projektledare vid SBU.
Generellt behövs det fler välgjorda studier för ett mer säkert resultat. Forskningen bör också undersöka om det finns någon särskild patientgrupp som har nytta av PGT-A vid assisterad befruktning.