Egenvård mot blodpropp säkert alternativ för några [071219]En del patienter som långtidsbehandlas mot blodpropp skulle kunna kontrollera och dosera sin medicin på egen hand. Resultatet blir minst lika säkert som att gå till sjukvården för att få hjälp med att ställa in medicinen. Men metoden kräver att sjukvården utbildar och följer upp patienterna, och den passar långtifrån alla. Läs mer »
Realistiska förväntningar viktigt inför synoperation [071204]Varje år väljer tusentals svenskar att laseroperera ögonen för att korrigera brytningsfel som närsynthet och översynthet. Men inte alla som har opererats klarar sig utan glasögon eller linser. Och biverkningar förekommer, även om de är ovanliga. Priset för ingreppet ligger kring 12 000 kronor per öga och patienterna får betala själva. Läs mer »
Öronrör kan hjälpa barn med vätska i mellanörat [071121]Nyttan av att sätta in rör i örat på barn med återkommande akut öroninflammation är inte vetenskapligt belagd, enligt en ny SBU-rapport. I dag görs en av fem röroperationer på barn med sådana problem. Rapporten visar också att vissa andra åtgärder saknar effekt. Däremot finns belägg för att rören hjälper vissa barn med vätska i mellanörat. Läs mer »Enhetliga krav på brukarorganisationer att redovisa eventuella intressekonflikter [071026]Gemensamt pressmeddelande från Läkemedelsförmånsnämnden, Läkemedelsverket, SBU och SocialstyrelsenFyra statliga myndigheter med medicinsk inriktning har kommit överens omgemensamma regler för redovisning av eventuella intressekonflikter hos anlitade brukarorganisationer och deras representanter. Myndigheterna har tidigare tagit fram liknande regler för anlitade experter. Läs mer »
Åderförkalkning i benen förbises ofta [070912]Minst var tionde person över 65 år har förkalkning i benens pulsådror och får ont i benen vid gång. Förkalkningen drabbar hela hjärt- och kärlsystemet och kan få allvarliga följder. Hjälp till rökstopp är det som på sikt är mest angeläget, tillsammans med behandling av övervikt, högt blodtryck och höga blodfetter. Rökstopp minskar risken för fortsatta symtom, amputation och för tidig död. Gångträning eller annan handledd fysisk aktivitet minskar bensmärtan. Läs mer »
KBT via dator kan hjälpa vissa patienter [070620] Det finns ett visst vetenskapligt stöd för att självhjälpsprogram med så kallad kognitiv beteendeterapi, KBT, via dator minskar symtom hos en del personer med paniksyndrom, social fobi och depression. Men viktiga kvalitets- och vårdsäkerhetsfrågor behöver lösas innan metoden är möjlig att erbjuda inom ramen för vardaglig vård. Läs mer »
Läkemedel är ett bra alternativ till operation vid refluxsjukdom [070502]I dag är det inte ovanligt att patienter opereras för ständigt återkommande sura uppstötningar och halsbränna. Men operationerna är ofta förknippade med biverkningar. Nu visar en granskning av forskningen på området att långtidsbehandling med så kallade protonpumpshämmande läkemedel har likvärdig effekt. Läs mer »
Oklar nytta av operation mot andningsuppehåll [070410]Att sova med en andningsmask som ger övertryck har ett starkt vetenskapligt stöd vid så kallat sömnapnésyndrom. Däremot är nyttan av kirurgiska ingrepp obevisad, enligt en ny granskning. Trots att operationerna medför biverkningar och risker – i vissa fall allvarliga – genomförs många hundra sådana ingrepp varje år. Läs mer »
Inget entydigt stöd för att berika mjöl med folsyra [070307]Berikning av mjöl med folsyra kan förebygga ryggmärgsbråck hos foster. Men det samlade vetenskapliga underlaget ger inte entydigt stöd för att nyttan överväger riskerna, visar en ny rapport där forskningen på området har granskats. Läs mer »
Print page »
Add bookmark »